Jak wyposażyć gabinet lekarski, by spełniał wszystkie normy określane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?
Pokój, w którym lekarz przyjmuje pacjentów, powinien być przede wszystkim odpowiednio wyposażony, jak i sterylny. O czym jeszcze warto pamiętać, by pomieszczenie było bezpieczne, łatwe do utrzymania w czystości, a także przyjazne dla pacjenta?
Najważniejsze artykuły sanitarne i higieniczne
W gabinecie lekarskim powinien znaleźć się środek dezynfekujący na bazie alkoholu do szybkiego czyszczenia biurka, krzeseł, czy innych miejsc, które miały styczność z chorym pacjentem.
Do tego na kozetce powinna znajdować się specjalna folia, bądź papier do jednorazowego użycia. Tym samym o wiele łatwiej będzie zadbać o czystość po każdym pacjencie. Wystarczy tylko zdjąć jednorazowy papier bądź folię i gotowe.
Warto zadbać także o ochronę dłoni lekarza, dlatego na wyposażeniu każdego gabinetu powinny znaleźć się rękawiczki. Te zapewnią bezpieczeństwo w trakcie badania.
Wszelkie niezbędne artykuły sanitarne, higieniczne i nie tylko niezbędne do wyposażenia gabinetu lekarskiego znajdziesz na stronie: http://hurtowniamedyczna.com.pl
Jak przygotować pomieszczenie?
Odpowiednio przygotowany gabinet musi spełniać odpowiednie wymogi sanitarne. Dlatego ściany oraz podłoga gabinetu powinny być wykonane z następujących materiałów: ceramicznych, gresowych, linoleum bądź wykładziny kauczukowej. Co więcej, ściany oraz podłoga muszą być zabezpieczone farbą, która jest odporna na środki czystości. Zaleca się, by szafki były zawieszone na ścianach bądź miały nóżki — co usprawni utrzymanie w czystości podłóg. Tak przygotowany gabinet można łatwo dezynfekować i czyścić. To kluczowe, by gabinet lekarski był łatwy w utrzymaniu w czystości. Warto tak go rozplanować, by sprzątanie przebiegało naprawdę sprawnie.
Jakie jest niezbędne wyposażenie?
Kozetka
W każdym gabinecie lekarskim musi znaleźć się kozetka. To podstawowe wyposażenie do przeprowadzania badań lekarskich. Także i ona musi być łatwa do czyszczenia i utrzymania w sterylnej czystości. W pobliżu kozetki powinien znaleźć się parawan, za którym pacjent na spokojnie przygotuje się do badań.
Biurko lekarskie
Bardzo ważnym elementem wyposażenia, zaraz po kozetce, jest biurko lekarskie. Im prostsza jego konstrukcja, tym lepiej. Warto zadbać, by w takim biurku były dodatkowe szuflady, w których lekarz może przechowywać dokumenty, jak i potrzebne do pracy akcesoria. Doskonałym uzupełnieniem biurka będą także dwa krzesła obrotowe. Jedno dla pacjenta, drugie dla lekarza.
Miejsce do przechowywania
Do trzymania niezbędnych rzeczy zaleca się metalowe i przeszklone szafy. Najczęściej wybiera się takie, które mają półki z wysokimi brzegami, które uniemożliwiają zsuwanie się przedmiotów.
Inne
Jakie są jeszcze inne niezbędniki w gabinecie lekarskim? Wieszak na odzież wierzchnią umieszczony zaraz przy drzwiach, a także umywalka, która pozwala na utrzymanie higieny. To wbrew pozorom małe elementy, które bezpośrednio wpływają na czystość i bezpieczeństwo w gabinecie lekarskim.
Tak przygotowany gabinet lekarski będzie przyjazny dla pacjenta, komfortowy dla lekarza, a także spełni wszystkie normy określane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.