niedziela, 19 maja, 2024
Strona domowa > Aktualności > Lekarstwa > Nie pozwól okradać swoich kości!

Nie pozwól okradać swoich kości!

Za oknem świeci słońce, a ty myślisz już tylko o urlopie? Na pewno planujesz także jak zabezpieczyć dom, mieszkanie i wartościowe rzeczy przed ewentualną kradzieżą podczas Twojej nieobecności. A czy chronisz przed złodziejem swoje kości? To nie żart – osteoporoza może okradać je bez ostrzeżenia.  

Osteoporoza – „cichy złodziej” kości

Czy wiedziałeś, że człowiek osiąga szczytową masę kostną około 30. roku życia? Później wraz z wiekiem może postępować spadek masy kostnej, czasami nawet bardzo gwałtownie i najczęściej bezobjawowo. Skutki są odczuwalne dopiero po kilku latach i mogą prowadzić do osteoporozy – choroby szkieletu, nazywanej często „cichym złodziejem kości”.

Najczęstszymi złamaniami, które towarzyszą osteoporozie są złamania kręgów, nadgarstka czy kości udowej. Zazwyczaj dochodzi do nich w wyniku „niegroźnego upadku”, który nie spowodowałby urazu u osoby zdrowej. Leczenie złamania osteoporotycznego wymaga  długotrwałego leczenia. W związku z tym pacjenci, którzy go doświadczyli odczuwają pogorszenie jakości życia, a część z nich nigdy nie powraca do pełnej samodzielności i musi pozostawać pod opieką.

Kto powinien zabezpieczyć się przed „cichym złodziejem”?

Problem osteoporozy może dotyczyć aż co trzeciej kobiety po 50. roku życia, a także, choć w mniejszym stopniu, mężczyzn.[1] Osteoporoza zdecydowanie częściej występuje w żeńskiej części populacji. Stopień zagrożenia wzrasta z wiekiem – proces utraty tkanki kostnej zaczyna się po 30 roku życia i nasila w okresie menopauzalnym.[2] Szacuje się, że 40% kobiet i 13-22% mężczyzn 50-letnich dozna co najmniej jednego złamania osteoporotycznego do końca życia. Osteopenia, czyli wczesne stadium osteoporozy, może pojawić się nawet przed 40 rokiem życia. Większość osób ignoruje ten problem, tymczasem odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka może wzmocnić i uchronić kości przed uszkodzeniami [3].


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Jak zabezpieczyć się przed „cichym złodziejem”?

Profilaktyka osteoporozy powinna uwzględniać aktywność fizyczną oraz zdrową, urozmaiconą dietę, bogatą w wapń. Warto zadbać o nią odpowiednio wcześnie. Istotna jest również identyfikacja czynników ryzyka i wykonywanie profilaktycznych badań np. densytometrii, czyli badania mineralnej gęstości kości. Niestety, odpowiednia dieta może nie wystarczyć. Z tego powodu niezbędnym elementem profilaktyki i leczenia staje się uzupełnianie niedoborów wapnia, przy jednoczesnej właściwej podaży witaminy D.

Preparatem, który zawiera wapń i może posłużyć w profilaktyce osteoporozy, jest preparat Calperos. Calperos występuje w 2 dawkach i formatach: w postaci ekonomicznego opakowania 1000 mg węglanu wapnia x 100 kapsułek i 500 mg x 200 kapsułek, a także w mniejszych formatach (te same dawki po 30 kapsułek w kartoniku).

Calperos opakowania

Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego Calperos są: profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy; stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń: okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji; niska podaż wapnia w pożywieniu; zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych; hipokalcemia z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej; stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej) po złamaniach kości; wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych..

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Hiperkalcemia spowodowana nadczynnością przytarczyc, nadczynnością tarczycy, hiperwitaminozą D, nowotworami odwapniającymi bez przerzutów do kości, nowotworami dającymi przerzuty do kości, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, sarkoidozą. Ciężka hiperkalciuria. Kamica nerkowa. Leczenie glikozydami naparstnicy.

Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa.

Średnia cena apteczna: Calperos 1000, 100 kapsułek – 36 PLN, 30 kapsułek – 18,50 PLN


[1] Melton LJ, 3rd, Atkinson EJ, O’Connor MK, et al. (1998) Bone density and fracture risk in men. J Bone Miner Res 13:1915., Melton LJ, 3rd, Chrischilles EA, Cooper C, et al. (1992) Perspective. How many women have osteoporosis? J Bone Miner Res 7:1005., Kanis JA, Johnell O, Oden A, et al. (2000) Long-term risk of osteoporotic fracture in Malmo. Osteoporos Int 11:669.

[2] A. Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne, Kraków, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2010.

[3] Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie – aktualizacja 2013

dr n. med. Grzegorz Goncerz, Katedra Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Medycyna Praktyczna, wyd. specj. Reumatologia 1/2013


artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz