niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie kobiety > Mięśniaki macicy > Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Mięśniaki macicy są z reguły niezłośliwymi zmianami nowotworowymi. Jednak nieleczenie ich może wpłynąć nie tylko na rozmiar zmiany, ale także na charakter ich leczenia i spowodować wiele komplikacji dla zdrowia kobiety w wymiarze medycznym, ale i seksualnym.

Objawy nietypowe?

Niezdiagnozowane lub po prostu nieleczone mięśniaki w ciele kobiety zmieniają swój rozmiar i kształt. Duże guzy mogą powodować niedokrwistość, a w wraz z nią bóle głowy, duszności, przyspieszenie tętna. Mogą również uciskać na inne narządy, np. pęcherz i cewkę moczową, będąc przyczyną zapalenia pęcherza, ale i napadowego nietrzymania moczu. Konsekwencje zalegania moczu mogą prowadzić do zaburzeń pracy nerek. Ucisk guza na odbytnicę, może prowadzić do zaparć, a w skrajnych przypadkach do niedrożności jelit.

Czasem mięśniaki macicy mogą ulegać zwyrodnieniu, martwicy, rozmiękaniu, ale i zakażeniu, zwapnieniu lub zwłóknieniu. Może to wywołać wiele dolegliwości i powikłań, niekiedy zagrażających życiu. Według statystyk 2% zmian może przekształcić się w złośliwą formę nowotworu.

Mięśniakom macicy mogą towarzyszyć zaparcia, nietrzymanie moczu czy problemy z nerkami, które są charakterystyczne dla innych schorzeń. Często kobiety nie wiążą ich od razu z dolegliwościami ginekologicznymi. Z całą pewnością nie należy lekceważyć krwawienia, bólu, uczucia ucisku w podbrzuszu. Diagnostyka mięśniaków jest z reguły nieinwazyjna. Odbywa się w trakcie badania ginekologicznego i jest najczęściej potwierdzana przez pochwowe badanie USG. Wszystko po to, by ustalić liczbę mięśniaków, ich lokalizację i ustalić odpowiednie leczenie. To pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia kobiety. Nieleczony, duży guz może być przyczyną poronień, a nawet niepłodności, co spowodowane jest jego naciskiem na macicę.

prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”

One thought on “Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Dodaj komentarz