Mięśniaki macicy mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety. Często są przyczyną trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem. Ponieważ w około 15-20% przypadków rozwijają się bezobjawowo, kobiety dowiadują się o nich dopiero w trakcie ciąży lub podczas standardowych badań ginekologicznych. Rozpoznanie mięśniaków macicy nie wyklucza możliwości zostania mamą w przyszłości. Wczesna diagnostyka, a przede wszystkim dobór odpowiedniej metody leczenia dają większości kobiet szansę na spełnienie marzeń o macierzyństwie.
Macierzyństwo a mięśniaki macicy
Umiejscowienie mięśniaków w okolicy ujść jajowodów jamy macicy może powodować ich niedrożność. Liczne, nawet drobne mięśniaki podśluzówkowe bardzo często utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.
W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, bardzo ważny jest właściwy dobór metody leczenia. W zależności od wielkości oraz umiejscowienia guza, przed zajściem w ciążę, lekarze zalecają pacjentkom ich operacyjne usunięcie lub przeprowadzenie terapii farmakologicznej octanem uliprystalu. Stosowanie drugiej metody, z racji na mniejszą inwazyjność, rekomendowane jest przede wszystkim w stosunku do młodych kobiet. Leczenie octanem uliprystalu trwa około 3 miesięcy i jest całkowicie bezpieczne. W ciągu 10 dni przyjmowania leku następuje znaczna redukcja, a nawet całkowite zatrzymanie krwawienia. Badania kliniczne potwierdziły też korzystne działanie tej substancji w leczeniu przedoperacyjnym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy.
Mięśniaki macicy a rozwój ciąży
Zdiagnozowanie mięśniaków macicy w przypadku kiedy kobieta jest już w ciąży oznacza konieczność przebywania pacjentki pod ścisłą opieką lekarza ginekologa, ponieważ zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym okresie, mogą wpływać na szybszy wzrost mięśniaków. Poprzez upośledzenie ukrwienia błony śluzowej macicy w okolicy tworzącego się łożyska, może dochodzić do nawracających krwawień, niekiedy bardzo obfitych, a w skrajnych wypadkach, nawet do poronień. Zdarza się również, że mięśniaki mogą wywoływać przedwczesne skurcze lub uniemożliwić poród siłami natury (dlatego lekarze rekomendują zazwyczaj wykonanie cesarskiego cięcia). Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. Ginekolodzy zalecają, aby zabieg wykonywać dopiero po zakończeniu połogu, czyli po upływie około 6 tygodni od porodu. Usunięcie mięśniaków może, ale nie musi, mieć wpływ na przebieg kolejnej ciąży, natomiast znacznie zwiększa częstość cięć cesarskich. Nie jest niestety gwarancją, że problem ten w przyszłości nie powróci.
Mięśniaki macicy nie wykluczają posiadania potomstwa, o ile zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, a kobieta poddana właściwej terapii. Sposób leczenia powinien być wspólną decyzją lekarza prowadzącego oraz pacjentki. Niektóre guzy ze względu na swoją strukturę lub umiejscowienie kwalifikują się wyłącznie do zabiegów chirurgicznych, ale są też takie, przy których dobre wyniki daje leczenie farmakologiczne z zastosowaniem octanu uliprystalu. Z mojego doświadczenia wynika, że druga opcja terapeutyczna, jako mniej inwazyjna i oszczędzająca macicę, jest szczególnie korzystna dla młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, ale planują zajść w ciążę w przyszłości. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania tego preparatu, dlatego od tego roku rozszerzono jego rejestrację, dopuszczając możliwość powtórzenia 3-miesięcznego leczenia w celu uzyskania u pacjentek lepszych efektów terapeutycznych – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.
Macierzyństwo jest niezwykle istotnym obszarem, poprzez który kobiety definiują swoją tożsamość. Zarówno trudności z zajściem w ciążę, jak i obawa o jej prawidłowy rozwój czy zdrowie przyszłego dziecka to dla wielu kobiet kwestie kluczowe. Diagnoza lekarska: „Ma Pani mięśniaki macicy”, którą słyszy pacjentka starająca się o dziecko lub planująca macierzyństwo, jest często odbierana jak wyrok, choć nie musi nim być. Trzeba pamiętać, że takie negatywne odczucia wynikają w dużej mierze z lęku przed nieznanym. Bardzo ważna jest szczera rozmowa z lekarzem, która pomoże wyjaśnić wszystkie obawy związane z tym schorzeniem – mówi Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.
Ja miałam mięśniaki macicy. jestem mamą dwójki dzieci, więc spokojnie, medycyna teraz poszła do przodu
Ja uważam, że mięśniaki macicy to nie wyrok. Trzeba szybko je diagnozować i leczyć