piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Koncentratory tlenu – jak działają?

Koncentratory tlenu – jak działają?

maska tlenowa

Z koncentratorów tlenu korzysta się najczęściej w szpitalach lub innych placówkach medycznych. Pozwalają one pozyskać dużo lepsze jakościowo powietrze o wysokim stężeniu tlenu. Z takiego powietrza usuwany jest azot oraz zachodzi jego nawilżenie, więc staje się lepiej przyswajalne.

Kiedy przydatny będzie koncentrator tlenu?

Dostępne są stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu. Różnią się między sobą rozmiarami i funkcjonalnością. Urządzenia zapewniają dużą pomoc w szpitalach, ale coraz częściej trafiają także do domów. Niektóre chore osoby potrzebują takiego urządzenia, by lepiej i bezproblemowo oddychać.

Można zakupić koncentratory przenośne do zastosowań domowych lub pomyśleć o wynajmie. Z tych urządzeń korzystają np. chorzy na Covid lub rekonwalescenci po nim. Nawet w trudnym przebiegu grypy, zapaleniu płuc czy innych chorobach układu oddechowego możliwość użycia koncentratora tlenu przynosi ogromną ulgę.

Skąd wziąć koncentratory tlenu?

Przenośne koncentratory tlenu zasilane są z sieci lub bateriami. Działają tak samo jak stacjonarne, choć mniejsze modele mogą mieć nieco niższą wydajność. Dla uzyskania najlepszych efektów działania warto zdecydować się na sprzęt z jak najlepszego źródła. Jeśli urządzenie potrzebne jest doraźnie, można skorzystać z niego w szpitalu.

Jak i pozostałe sprzęty medyczne dozwolone też do użytku domowego, koncentratory można kupić np. w aptece lub w specjalistycznym sklepie. Swoje usługi poleca również wypożyczalnia przenośnych koncentratorów tlenu. Po zakończeniu użytkowania sprzęt zwraca się, więc jest to bardziej opłacalne niż zakup.

Wygodne użytkowanie – jaki koncentrator tlenu wybrać?

Przy przewlekłych chorobach układu oddechowego i konieczności leczenia pacjenta w domu, dużo lepiej zainwestować (lub wynająć) model stacjonarny. Dostawca koncentratorów tlenu ma na stanie modele, które zmieszczą się w dowolnym mieszkaniu. Przenośne można zabierać ze sobą w podróż lub na spacer.

Podsumowując, działanie koncentratorów tlenu polega na uzdatnianiu powietrza poprzez nawilżanie i zwiększanie ilości tlenu kosztem azotu. Taka mieszanka ułatwia oddychanie.

Dodaj komentarz