niedziela, 21 lipca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Jak wykonuje się badania okulistyczne?

Jak wykonuje się badania okulistyczne?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jeśli chodzi o komfortowe życie. Pozwala on nam na rozpoznanie zagrożeń dookoła nas, czy też ułatwia poruszanie się po naszej okolicy. Z tego powodu bardzo ważne są badanie okulistyczne, które pozwolą na kontrolę stanu wzroku. Jak wykonuje się badania okulistyczne i gdzie można się na nie zapisać?

Gdzie zapisać się na badania okulistyczne?

Chcąc skontrolować swój wzrok i zapisać się na badania okulistyczne w Jarocinie trzeba oczywiście odszukać miejsce, w którym są one oferowane. Może to być specjalistyczny gabinet okulistyczny, jak i nieco większa klinika, która oferuje usługi z naprawdę wielu dziedzin medycyny i zatrudnia specjalistów w każdej z nich.

Przykładem takiej kliniki może być zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan. W jego ofercie znajdują się nie tylko konsultacje i badania okulistyczne. Możemy się tam udać również wtedy, gdy potrzebny jest nam neurolog w Jarocinie, czy też inni lekarze, dzięki którym kompleksowo zadbamy o swoje zdrowie.

Jak wykonuje się badania okulistyczne?

Najbardziej podstawowe badania okulistyczne są przeprowadzane oczywiście z pomocą klasycznej tablicy z wielkością liter. Korzystają z niej na przykład lekarze medycyny pracy, gdy chcą pobieżnie sprawdzić wzrok pacjenta. Taki test pozwala bowiem określić to, jakie problemy może mieć pacjent ze swoim wzrokiem lub to, że jest on w idealnym stanie i na ten moment nie wymaga leczenia okulistycznego. Mimo wszystko ta metoda jest dość prymitywna i nie daje szczegółowych wyników.

Poważne i dokładnie badania wykonuje się z pomocą specjalnych przyrządów służących na przykład do badania ostrości wzroku do dali i bliży. Czasem wykorzystuje się też krople mydriatyczne, które służą do powiększania źrenic. Używane są do ocenienia stanu siatkówki lub soczewki. Spore znazenie ma też przyrząd do badania ciśnienia w gałce ocznej. Do dokładnych badań ostrości używany jest z kolei sprzęt taki jak refraktometr.

Dodaj komentarz