Choć nazwa dolegliwości wydaje się wskazywać na związki z tenisem, łokieć tenisisty dotyka nie tylko zawodowych sportowców. Ta bolesna przypadłość może się pojawić u każdego, kto wykonuje ruchy nadmiernie obciążające staw łokciowy. Ponieważ ból i ograniczenie ruchomości spowodowane tą dolegliwością mają znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie, ważne jest odpowiednie rozpoznanie objawów i podjęcie skutecznych działań leczniczych. W artykule przedstawiamy przyczyny oraz objawy łokcia tenisisty oraz metody leczenia tego schorzenia.
Łokieć tenisisty – przyczyny i objawy
Łokieć tenisisty to dolegliwość polegająca na zapaleniu ścięgien oraz połączeń mięśniowo-powięziowych w okolicy stawu łokciowego. Przyczyną schorzenia jest przewlekłe nadwyrężenie mięśni przedramienia, które prowadzi do mikrourazów struktur tkanek miękkich. Choć popularne określenie „łokieć tenisisty” sugeruje, że schorzenie dotyczy przede wszystkim uprawiających ten sport, w rzeczywistości dolegliwość ta może wystąpić u osób wykonujących różne czynności powtarzalne obciążające staw łokciowy – od pracy przy komputerze po prace manualne.
Najważniejsze objawy łokcia tenisisty to ból w okolicy bocznej części stawu łokciowego, zwłaszcza podczas zginania i prostowania przedramienia. Ból może promieniować również do dłoni oraz ramienia. W zaawansowanej fazie schorzenia może dojść nawet do trudności w chwytaniu przedmiotów czy ruchach wymagających zginania dłoni.
Metody leczenia i rehabilitacji
Terapia łokcia tenisisty może być różnorodna, a jej wybór zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Pierwszym etapem leczenia łokcia tenisisty w Krakowie jest zazwyczaj farmakoterapia polegająca na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowanie tych preparatów pomaga w redukcji bólu i stanu zapalnego. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie zastrzyków kortykosteroidów. Kolejnym elementem leczenia jest odpoczynek powodujący zmniejszenie obciążenia stawu. W miarę możliwości warto unikać ruchów wywołujących ból oraz zapewnić przedramieniu odpowiednie wsparcie, np. stosując ortezę łokciową.
Jednym z kluczowych aspektów leczenia łokcia tenisisty jest rehabilitacja, która może obejmować zarówno ćwiczenia rozciągające, jak i wzmacniające mięśnie przedramienia oraz ramienia. Stosowanie terapii fizykalnej, takiej jak masaż czy ultradźwięki, może przyczynić się do przyspieszenia procesu gojenia tkanek. W przypadkach opornych na standardowe metody leczenia, może być konieczne zastosowanie bardziej inwazyjnych metod, takich jak interwencja chirurgiczna.