Choć terminów ekologiczny, naturalny czy organiczny używa się najczęściej zamiennie, sformułowania te używane w kontekście artykułów kosmetycznych nie są jednoznaczne. Czym więc różni się kosmetyk ekologiczny od organicznego?
Kosmetyki naturalne (ekologiczne) definiowane są jako produkty otrzymane ze składników pochodzenia naturalnego. Za takie składniki uważa się między innymi składniki mineralne, roślinne oraz pochodzenia zwierzęcego, ale bez jakiejkolwiek szkody dla zwierząt. Chociaż kosmetyki naturalne – zwane także ekologicznymi – nie powinny zawierać żadnych składników pochodzenia syntetycznego, część organizacji certyfikujących produkty ekologiczne dopuszcza niewielką ich ilość. Najczęściej nie przekracza ona kilku procent, w zależności od jednostki certyfikującej produkt.
Druga grupa, czyli kosmetyki organiczne jest nieco trudniejsza w klarownej i jasnej definicji. Organiczne kosmetyki, podobnie zresztą jak kosmetyki ekologiczne nie mogą posiadać one składników syntetycznych lub niewielką ich ilość, o ile dopuszcza to jednostka certyfikująca (np. Ecocert). Jednak w odróżnieniu od kosmetyków naturalnych, kosmetyki organiczne, zwane także bio, powinny być przynajmniej w 90% wyprodukowane ze składników naturalnych pochodzenia organicznego – a więc np. z kontrolowanych upraw organicznych.
Należy pamiętać, że choć kosmetyki stojące na sklepowych półkach mogą być oznaczane, czy reklamowane jako ekologiczne, wcale nie muszą takimi być. Niejasne przepisy w zakresie oznaczania kosmetyków naturalnych powodują, że niekiedy można dać się naciągnąć na zakup produktu, który wcale ekologicznym nie jest. Dla całkowitej pewności najlepiej wybierać produkty, które posiadają certyfikat jednej ze znanych jednostek certyfikujących kosmetyki ekologiczne i organiczne – np. Ecocert, Cosmebio, NaTrue czy Soil Association.
No – wreszcie ktoś rozsądnie wytłumaczył te różnice między eko a org, pozdrawiam!
Trzeba też czytać etykiety zanim się coś kupi
Super!