Laserowa korekcja wzroku to jeden z najnowocześniejszych zabiegów służących poprawie jakości widzenia. Coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj korekty, która pozwala na pozbycie się wad wzroku bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Czym dokładnie jest laserowa korekcja wzroku i kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku polega na wprowadzeniu zmian w budowie rogówki za pomocą specjalnych laserów. Procedura ta jest stosowana w przypadku osób z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Zabieg ten może również pomóc w poprawie widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości, a także zniwelować problemy z czytaniem i pracą przy komputerze, gdzie emitowane jest szkodliwe, niebieskie światło.
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest w pełni bezpieczny i skuteczny, przez co stosowany przez dużą grupę pacjentów, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami oczu. Po całym procesie, który trwa około 30 minut, a samo działanie lasera zaledwie kilkanaście sekund, okres rekonwalescencji to 2 tygodnie. Warto jednak wiedzieć, że poprawa widzenia następuje już w ciągu kilku dni od zabiegu.
Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?
Zabieg może być wykonywany u osób, które ukończyły 18 lat i mają stabilną wadę wzroku przez co najmniej rok. Ważne jest także to, aby nie mieli żadnych chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma, a także chorób ogólnych, takich jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią laserowa korekcja wzroku nie jest przeprowadzana.
Lekarz okulista przeprowadza szereg badań i testów, aby ocenić pacjenta w kontekście kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku. W pierwszej kolejności lekarz zbiera szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego pyta o choroby ogólne, choroby oczu, stosowanie leków, problemy z widzeniem czy noszenie soczewek kontaktowych.
Następnie przeprowadza się badania wstępne, takie jak pomiar ostrości wzroku, refrakcję i pomiar grubości rogówki. Istotne jest także zmierzenie parametrów tęczówki i źrenicy, w celu oceny ryzyka wystąpienia powikłań podczas zabiegu. Kolejnym ważnym etapem jest badanie topografii rogówki, które pozwala na dokładne zbadanie kształtu i grubości rogówki, a także ocenę ewentualnych defektów, takich jak owalność lub nierówności powierzchni rogówki.