Badanie kału to nieco krępujący, ale niezwykle ważny sposób diagnostyki wielu różnych schorzeń. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni regularnie kontrolować swój stan zdrowia, a analiza kału jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych, które pomagają wykryć wiele nieprawidłowości. W artykule przedstawiamy, jakie choroby można zdiagnozować na podstawie badania kału.
Badanie kału – co ma na celu?
Ogólna analiza kału ma na celu sprawdzenie naszego zdrowia, ocenę stanu przewodu pokarmowego oraz wykrycie różnych czynników lub obecności patogenów w kale. Lekarze często zlecają takie badanie w sytuacjach, gdy pojawiają się skargi pacjenta na bóle brzucha, zaburzenia rytmu wydalania czy niewyjaśnione zmiany w konsystencji i kształcie kału.
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie oceny kału?
Badanie kału może dostarczyć informacji o wielu chorobach i stanach patologicznych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
-
Choroby pasożytnicze – jednym z podstawowych celów badania kału na pasożyty jest wykrycie obecności np. glisty ludzkiej, tasiemica czy owsików. W przypadku stwierdzenia infekcji pasożytniczej, lekarz może przepisać odpowiednie leki anty-pasożytnicze.
-
Choroby bakteryjne – badanie kału pozwala również na zdiagnozowanie chorób wywołanych przez bakterie, takich jak salmonelloza, shigeloza czy yersinioza. Również w przypadku tych schorzeń konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego leczenia antybiotykami.
-
Zaburzenia wchłaniania – badanie kału może pomóc również w diagnozowaniu zaburzeń wchłaniania tłuszczów, cukrów czy białek. Przykładem takich chorób są mukowiscydoza czy zespół krótkiego jelita.
-
Choroby zapalne jelit – choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przykłady chorób zapalnych jelit, które mogą być diagnozowane na podstawie badania kału. Występowanie krwi, białek zapalnych czy zmian w mikrobiocie jelitowej może wskazywać na obecność tych schorzeń.
-
Nowotwory przewodu pokarmowego – choć badanie kału nie jest wystarczające do uwieńczenia diagnozy nowotworu, może ono wykryć obecność krwi utajonej, która może świadczyć o rozwoju procesu nowotworowego w przewodzie pokarmowym.
Podsumowując, badanie kału, które oferuje np. Laboratorium Borlamed, to niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu schorzeń i stanów patologicznych. Przebieg badania jest prosty i mało inwazyjny, a wyniki badań są bardzo wartościowe dla lekarza w procesie diagnozowania pacjenta.