czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Mężczyzna i zdrowie > Trichoskopia: badanie przeprowadzane przez lekarza

Trichoskopia: badanie przeprowadzane przez lekarza

włosów przeszczep

Medycyna stosuje obecnie różnego rodzaju specjalistyczne badania, aby wykryć choroby i rozpocząć ich leczenie. Wyspecjalizowani lekarze lepiej radzą sobie z problemami pacjentów dzięki zdobytemu doświadczeniu i wykształceniu. Trychologia to dziedzina nauki, która specjalizuje się w diagnozowaniu problemów skóry głowy i włosów i ich leczeniu. Jak każda dziedzina nauki posiada własne specjalistyczne badania.

Trycholog: czym się zajmuje i kiedy udać się na wizytę?

Trycholog to lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu. Ukończył on studia trychologiczne albo specjalistyczny kurs. Jego umiejętności uzależnione są także od doświadczenia, które zdobył podczas leczenia swoich pacjentów. Lekarz dogłębnie zbada skórę głowy, stan włosów i mieszków włosowych. Na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy naukowej postawi diagnozę i wdroży najlepsze leczenie. Wielu pacjentów uważa, że problem wypadania włosów (lub inne problemy skóry głowy) ustąpią same i nie idzie do specjalisty. Jest to duży błąd, ponieważ chorobę w zaawansowanej fazie leczy się trudniej i dłużej, a efekty leczenia nie są tak dobre. Zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, krostki, łupież, nadmierna ilość łoju, wypadanie włosów, to objawy, które powinny nas zmotywować do wizyty u lekarza. Przed wizytą u lekarza należy umyć włosy dzień wcześniej i nie nakładać na nie żadnych kosmetyków do stylizacji.

Czytaj więcej: https://piotrturkowski.pl/trychologia/

Trichoskopia: przebieg badania

Badanie trichoskopowe to bardzo nowoczesna metoda badania włosów, która jest bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie polega na technice dermoskopii i wideodermoskopii. Możliwa jest ocena granicy skórno-naskórkowej, skóry właściwej, włosów i struktur na poziomie naskórka. Trichoskopia umożliwia badanie skóry głowy i włosów bez konieczności pobierania włosów do badania mikroskopem. Badanie umożliwia także rozróżnienie rodzajów łysienia: bliznowaciejącego, plackowatego, telegenowego i androgenowego. Trichoskopia pozwoli także na odróżnienie innych chorób skóry, np. łuszczycy od łojotokowego zapalenia skóry. Badanie wykonuje się za pomocą videodermatoskopu. Uzyskuje się nawet 70-krotne powiększenie na ekranie monitora. Lekarz może zatem dokonać dokładnej analizy wyglądu i jakości włosów i skóry głowy. Włosy przed badaniem nie powinny być myte przez 2-3 dni. Nie należy używać także produktów do stylizacji. Badanie trwa około pół godziny i jest bezbolesne. Trichoskopię można wykonywać u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży. Wskazaniem do wykonania badania jest nadmierne wypadanie włosów oraz różnego rodzaju choroby skóry. Zaleca się wykonywać je w celu postawienia diagnozy lub monitorowania przebiegu leczenia.

Wybór trychologa

Skuteczność wdrożonego leczenia w dużej mierze zależy od wyboru najlepszego specjalisty. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie lekarza, jego wykształcenie, a także opinie innych pacjentów i ich metamorfozy. Doświadczonego lekarza z pewnością rozpoznamy podczas wizyty. Dobry specjalista będzie zadawał wnikliwe pytania i prawdziwie zainteresuje się problemem pacjenta. Specjalista przeprowadzi obszerny wywiad, podczas którego zapyta pacjenta o niepokojące objawy, a także choroby skóry głowy u członków rodziny. Każde spostrzeżenie i uwaga pacjenta są bardzo cenne, gdyż mogą doprowadzić lekarza do słusznej diagnozy. Dobremu specjaliście warto zaufać i powierzyć w jego ręce swoje zdrowie. Pacjent podczas wizyt musi być uczciwy i opowiadać lekarzowi o wszystkich objawach i chorobach. Znacznie ułatwi to współpracę i dalsze leczenie.

Dodaj komentarz