sobota, 2 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Jak zapewnić komfort termiczny leżącemu pacjentowi?

Jak zapewnić komfort termiczny leżącemu pacjentowi?

pacjent w szpitalu

Wielokrotnie słyszy się o zastosowaniu właściwego komfortu termicznego jako istotnego elementu opieki medycznej nad pacjentem. Zapewnienie odpowiedniego ciepła leżącemu pacjentowi jest kluczowe dla wyników leczenia, ponieważ niska temperatura ciała potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu i procesy regeneracyjne. W artykule przedstawimy dwa sprawdzone metody dbania o komfort termiczny pacjenta – koc termiczny przy udzielaniu pomocy oraz system ogrzewania konwekcyjnego IOB.

Koc termiczny przy udzielaniu pomocy

Koc termiczny to niezwykle ważne narzędzie w ratownictwie i medycynie, którego zadaniem jest zapewnienie chorym odpowiedniego komfortu cieplnego. Wykorzystanie tego prostego w użyciu i skutecznego rozwiązania, może uratować życie pacjenta, na przykład poprzez zapobieganie hipotermii. Koce termiczne są zwykle wykonane z materiału odpornego na przewodnictwo cieplne i wilgoci. Działa to na zasadzie odbijania ciepła powracającego do ciała chorego, a także izolowania go od temperatury otoczenia. W praktyce można znaleźć kilka typów koców termicznych, różniących się materiałem, z którego są wykonane oraz własnościami izolacyjnymi. Niektóre z nich wykorzystują również srebrne powłoki, które zwiększają efektywność odbicia ciepła własnego organizmu pacjenta.

System ogrzewania pacjenta – nowoczesne rozwiązanie medyczne

System ogrzewania konwekcyjnego IOB to zaawansowane technologicznie i innowacyjne rozwiązanie, stosowane w opiece medycznej dla zapewnienia leżącemu pacjentowi odpowiednich warunków termicznych. Działa on na podstawie wymuszonego przepływu powietrza, dzięki któremu możliwe jest stosowanie go zarówno w celu zapobiegania, jak i eliminowania hipotermii. Głównymi elementami systemu ogrzewania pacjenta są urządzenie do ogrzewania pacjenta, pełniące funkcję źródła ciepła, oraz specjalistyczny koc jednorazowego użytku. W trakcie korzystania z tego rodzaju sprzętu medycznego, pacjent jest nie tylko chroniony przed utratą ciepła, ale także otoczony przyjemną temperaturą powietrza.

Zasada działania systemu IOB polega na wdmuchiwaniu podgrzanego powietrza za pomocą elastycznego węża do koca, którym owinięty jest pacjent. Dzięki temu, ciepło zostaje utrzymane wokół osoby chorej i pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie głównie w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii, salach operacyjnych czy anestezjologicznych, gdzie pacjenci są narażeni na wychłodzenie w wyniku spadku temperatury ciała.

Dodaj komentarz