środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Choroby > Hipertriglicerydemia – o czym warto pamiętać

Hipertriglicerydemia – o czym warto pamiętać

Hipertriglicerydemia to rodzaj hiperlipidemii oznaczający podwyższony poziom trójglicerydów we krwi. Niezdiagnozowana może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca a nawet ostrego zapalenia trzustki. Tymczasem, aż 30% Polaków nie wie czym jest hipertriglicerydemia, oraz jak jej zapobiegać.

Gdzie leży przyczyna?

Z hipertriglicerydemią mamy do czynienia, gdy poziom trójglicerydów w osoczu krwi przekracza 150 mg/dl. Choroba ta często jest wynikiem niewłaściwej diety, braku ruchu i nadwagi lub otyłości. Nieprawidłowy styl życia należy do najczęstszych „grzechów” człowieka przeciwko zdrowiu. Niestety, skłonność do hipertriglicerydemii jest także cechą dziedziczną. Ta odmiana hipertriglicerydemii, zwana rodzinną, ujawnia się już w bardzo młodym wieku i wymaga leczenia farmakologicznego już od najmłodszych lat. Do podwyższenia stężenia trójglicerydów mogą również przyczynić się niektóre leki, takie jak leki np. na nadciśnienie, czy leki moczopędne.

Hipertriglicerydemii nie towarzyszą konkretne objawy. Zdarza się jednak, że na ciele osób chorujących na nią pojawiają się tzw. kępki żółte bądź żółtaki. Są to żółtawe guzki, o różnym kształcie i rozmiarze. Najczęściej można je zaobserwować na powiekach, kolanach, łokciach, a także ścięgnie Achillesa. W zdiagnozowaniu hipertriglicerydemii niezbędne jest jednak wykonanie specjalistycznych badań. Hipertriglicerydemię można rozpoznać, gdy oznaczenia lipidowe są podwyższone przynajmniej w 2 badaniach, wykonanych w odstępie 2-3 tygodni. W celu zminimalizowania ryzyka uzyskania nieprawidłowych wyników należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, takich jak: nie picie alkoholu 2-3 dni przed badaniem, przeprowadzanie badania na czczo, nie przyjmowanie leków wpływających na gospodarkę lipidową, a także przeprowadzanie badania nie wcześniej niż 3 tygodnie po przebyciu łagodnych chorób i od 6 tygodni do 3 miesięcy po przebyciu ostrych chorób, zawału serca czy zabiegów chirurgicznych.

Badanie poziomu lipidów we krwi powinien przeprowadzać co 3-4 lata każdy od 20 roku życia. Natomiast osoby starsze, bądź osoby szczególnie narażone na choroby związane z nadciśnieniem tętniczym, czyli pacjenci zmagający się z nadwagą bądź cukrzycą, powinny powtarzać je nawet co roku. – zwraca uwagę dr Wojciech Król, kardiolog, ekspert portalu Zdrowa ONA. 

Jaką dietę stosować…?

Do środków farmakologicznych przepisywanych przez lekarza w przypadku hipertriglicerydemii należą statyny bądź fibraty, których zadaniem jest unormowanie gospodarki lipidowej. Kluczowym sposobem przeciwdziałania hipertriglicerydemii jest jednak stosowanie odpowiedniej diety. Przy jej ustalaniu główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest indywidualność. W tym celu najlepiej należy udać się do dietetyka, który biorąc pod uwagę występowanie u nas dodatkowych chorób, takich jak nadwaga, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze będzie w stanie dopasować ją do naszych potrzeb.

W przypadku zdiagnozowania hipertriglicerydemii bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem oraz z dietetykiem. Niewskazane jest spożywanie słodyczy, wyrobów cukierniczych, słodzonych napojów, tłustego mięsa, smażonych potraw oraz fast foodów.  Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość w naszej diecie węglowodanów prostych, w tym szczególnie fruktozy, gdyż sama redukcja tłuszczów nie przyniesie pożądanego efektu. Węglowodany proste – szczególnie fruktoza – przechodzą przemiany w wątrobie gdzie są przetwarzane do trójglicerydów, wobec czego powinniśmy ograniczyć ich ilość.  Węglowodany te znajdują się m.in. w owocach, słodyczach, napojach czy produktach wysoko przetworzonych. Oczywiście owoce powinny być częścią diety redukującej trójglicerydy jednak w ilości nie większej niż 200-300g dziennie i tylko w postaci całych surowych owoców. Zalecane jest natomiast spożywanie produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik takich jak pełnoziarnisty makaron, ryż czy pieczywo oraz jak najwięcej warzyw w każdej postaci. wskazuje ekspert programu Zdrowa ONA mgr Ewa Kurowska, dietetyk.

One thought on “Hipertriglicerydemia – o czym warto pamiętać

Dodaj komentarz