Atopowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Osoba, która zmaga się z AZS, może jedynie łagodzić objawy choroby, np. stosując emolienty, które dają skórze ukojenie.
Emolienty najczęściej zaleca się stosować w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do alergii czy zmian atopowych. Emolienty działają przeciwzapalnie, antymitotycznie i przeciwświądowo. Najczęściej pochodzą z trzech źródeł: roślinnego, odzwierzęcego oraz z przerobu ropy naftowej. Zalicza się do nich również pochodne kwasów tłuszczowych, estry czy np. oleje etoksylowane.
Co to są emolienty?
Emolienty to preparaty natłuszczające skórę, które na jej powierzchni wytwarzają warstwę ochronną, umożliwiającą zatrzymanie wody wewnątrz naskórka. Są hipoalergiczne i nie zawierają substancji zapachowych, barwiących i konserwujących. Zatem co zawierają emolienty? Najczęściej tłuszcze i kwasy tłuszczowe, węglowodory mineralne, pochodne mocznika, gliceryny oraz substancje naturalne takie, jak lanolina czy wazelina.
Emolienty w atopowym zapaleniu skóry
Emolienty tworzą na powierzchni skóry płaszcz ochronny, którego zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu odparowywaniu wody. Ponadto natłuszczają skórę, zapewniając jej uczucie komfortu. Te dwie najważniejsze cechy sprawiają, że w leczeniu atopowego zapalania skóry emolienty są niezastąpione. Zawarte w nich składniki łagodzą atopowy świąd, stany zapalne i podrażnienia, które nierzadko przyczyniają się do powstawania ran.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Pierwszym z objawów AZS jest nieustanne swędzenie skóry, nasilające się zwłaszcza wieczorem i w godzinach nocnych. To niezwykle uciążliwe uczucie, które uniemożliwia choremu spokojny sen i niekiedy prowadzi nie tylko do rozdrażnienia, ale i bezsenności. Świądowi towarzyszy sucha i szorstka skóra, podrażnienia, zaczerwienienia i krostki, które pojawiają się głównie w zdjęciu łokci i kolan czy na klatce piersiowej. U dzieci często występują też na twarzy i szyi. AZS może objawiać się również łuszczeniem skóry.
Prawidłowa pielęgnacja skóry przy AZS
Należy pamiętać, że przy AZS zasady pielęgnacji są nieco inne niż w przypadku zdrowego człowieka. Częste mycie może nasilać objawy. Dlatego poza odpowiednimi dermokosmetykami, ważne jest też kąpiel. Skórę z atopowym zapaleniem należy myć jak najrzadziej, nie dłużej niż 15 minut, pod strumieniem letniej, nigdy gorącej wody. Po kąpieli należy ją delikatnie osuszyć ręcznikiem, unikając pocierania, a następnie bezwzględnie użyć emolientów natłuszczających i nawilżających, by ochronić skórę.
Jak złagodzić atopowe zapalenie skóry
W atopowym zapaleniu skóry najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja, która uchroni chorego przed nasilaniem się objawów. Ponadto należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą podrażniać wrażliwy naskórek. Ubrania i pościel należy prać w delikatnych, antyalergicznych środkach, a po praniu dodatkowo je wypłukać, by całkowicie pozbyć się substancji, które mogą podrażniać. W AZS kluczowa jest systematyczność stosowania kosmetyków odbudowujących barierę ochronną skóry, uzupełniających niedobory lipidów, zmniejszających odparowywanie wody oraz podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie.
Kosmetyki idealne do pielęgnacji AZS
Emolienty, które polecane są osobom z atopowym zapaleniem skóry to przede wszystkim kremy, emulsje, balsamy i mleczka do ciała. Na rynku dostępne są też emolienty do kąpieli, których zaletą jest to, że nie zmieniają odczynu pH skóry, nie osłabiając jej. Występują w postaci emulsji, żeli, płynów i olejków do kąpieli. Idealny emolient znajdziesz dla siebie w bazie portalu Znamlek.pl. To największa baza leków, suplementów diety i dermokosmetyków, gdzie znajdziesz m. in. rzetelne opinie o lekach dostępnych na polskim rynku, sprawdzisz składy produktów, ich właściwości i przykładowe ceny, a także adresy stron producentów, u których możesz kupić dany produkt.