środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Mężczyzna i zdrowie > Czym objawia się rak prostaty?

Czym objawia się rak prostaty?

lekarze

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn na świecie, w tym także w Polsce. Właśnie dlatego warto poznać możliwe objawy tej choroby oraz wiedzieć, jak przebiega jej diagnostyka.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka prostaty?

Niestety, we wczesnych stadiach rozwoju raka prostaty objawy często nie występują lub są łagodne i nietypowe. Dlatego ważne jest skupienie się na tych sygnałach, które mogą być przyczyną niepokoju. Trudności z oddawaniem moczu są jednym z podstawowych symptomów. Może się to objawiać jako uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy też uczucie opóźnionego parcia na pęcherz. Utrudniony przepływ moczu może także prowadzić do bolesnego oddawania moczu. Kolejnym objawem może być zmiana częstotliwości oddawania moczu, zwłaszcza nocnych wizyt w toalecie. Może to świadczyć o wzroście objętości prostaty, co z kolei może być sygnałem wystąpienia raka.

Warto również zwrócić uwagę na ewentualne obecność krwi w moczu lub nasieniu. Jest to sygnał, który powinien natychmiast skłonić do konsultacji z lekarzem, gdyż może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Należy też zwrócić uwagę na ból w okolicy miednicy, pleców czy kości miednicy. Choć może mieć on różnorodne przyczyny, może także być wynikiem przerzutów nowotworowych.

Jak wygląda diagnostyka raka prostaty?

Podejrzenie raka prostaty rozpoczyna się od badania palpacyjnego przez lekarza. Podczas tego badania w kierunku raka prostaty lekarz stara się ocenić wielkość, kształt oraz konsystencję gruczołu krokowego. Jeśli w trakcie tego badania zostaną wykryte nieprawidłowości, lekarz skieruje pacjenta na dalsze diagnostyki.

Jednym z kluczowych badań jest oznaczanie poziomu PSA (prostataspecyficznego antygenu) we krwi. Wartości PSA mogą być podwyższone zarówno przy łagodnym przerostu prostaty, jak i w przypadku raka. Dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka. Jednym z najważniejszych badań obrazowych z kolei jest rezonans magnetyczny (MRI) prostaty, który umożliwia ocenę struktury gruczołu i wykrycie ewentualnych zmian patologicznych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także badanie tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej lub scyntygrafię kości, aby ocenić ewentualne przerzuty.

W celu potwierdzenia diagnozy rak prostaty konieczne jest wykonanie biopsji. Biopsja polega na pobraniu niewielkich próbek tkanki prostaty, które następnie są badane pod mikroskopem w celu wykrycia komórek nowotworowych. Próbki te pobiera się za pomocą specjalnej igły wprowadzonej przez ścianę odbytu lub przez cewkę moczową.

Dodaj komentarz