Szacuje się, że nawet 10-20% dorosłego społeczeństwa boryka się z IBS, przy czym kobiety chorują znacznie częściej w porównaniu do mężczyzn. Jeśli zmagasz się z zespołem jelita drażliwego, dieta może być dla ciebie poważnym wyzwaniem. Zamiast jednak eksperymentować z codziennymi posiłkami, warto poznać kilka wskazówek, na bazie których powinna powstać dieta IBS.
IBS – co to?
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i jelita grubego. Jej przyczyna nie została do końca rozpoznana, ale można wymienić kilka czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju.
– Chorobie IBS sprzyjają między innymi zaburzenia funkcji motorycznej jelit, nadwrażliwość trzewna. Schorzenie występuje także u osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi albo może być następstwem długotrwałego stresu. Kluczowe są jednak skłonności genetyczne, które predysponują do wystąpienia choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego. Dieta odgrywa zatem istotną rolę – pisze na swoim blogu Michał Wrzosek zajmujący się przygotowywaniem diety dla osób z IBS.
Dieta IBS – najważniejsze zasady
Chociaż leczenie zespołu jelita wrażliwego bazuje na postępowaniu ogólnym, leczeniu farmakologicznym i psychoterapii, ogromną rolę odgrywa sposób odżywiania.
Warto wiedzieć, że dieta IBS nie jest żadną szczególną dietą. Zaleca się jednak wprowadzenie modyfikacji żywieniowych z wyraźnym akcentem na unikanie produktów, które nasilają nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mowa przede wszystkim o żywności zawierającej konserwanty oraz o używkach.
Warto przy tym notować przypadki, w których spożycie danego produktu spowodowało wystąpienie lub nasilenie nieprzyjemnych objawów. Takie rozwiązanie stanowi spore ułatwienie w przypadku schorzenia, jakim zespół jelita drażliwego. Dieta może być wówczas dopasowana w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrych symptomów.
Nadwrażliwość jelita grubego – co jeść?
Masz nadwrażliwość jelita grubego? Co jeść, aby nie nasilić objawów czy wręcz je wyeliminować? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w wielu przypadkach jest to kwestia bardzo indywidualna.
Zaleca się jednak, aby jeść produkty spożywcze:
-
będące źródłem błonnika rozpuszczalnego;
-
zaliczane do grona naturalnych probiotyków.
Biorąc pod uwagę fakt, że 30-85% osób z IBS może zmagać się jednocześnie z SIBO, zaleca się wykluczyć m.in. pszenicę, czerwone mięso, kofeinę, mleko, nabiał.
Nie jest wskazane również spożywanie pokarmów tłustych i wzdymających.
Zespół jelita drażliwego – suplementy
Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, suplementy mogą okazać się sporym wsparciem. Mowa tutaj przede wszystkim o preparatach zawierających:
-
żywe drobnoustroje, np. Lactobacillus plantarum299v, Saccharomyces boulardi, Bifidobacterium infantis;
-
olejek miętowy z mięty pieprzowej.
Należy jednak podkreślić, że rozpoczęcie suplementacji warto skonsultować z lekarzem.
Zespół jelita drażliwego to uciążliwa choroba, która potrafi obniżyć jakość życia. Dlatego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, które – w połączeniu z innymi elementami zdrowego stylu życia – pomogą wyeliminować dyskomfort.