piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Ból pleców – czego może być objawem?

Ból pleców – czego może być objawem?

Ból pleców to powszechna dolegliwość, która od czasu do czasu dotyka każdego z nas. Brak ruchu, nieodpowiednia pozycja ciała podczas pracy za biurkiem i siedzący tryb życia, to tylko niektóre przyczyny takiego stanu. Ból pleców może dotyczyć odcinka szyjnego, lędźwiowego lub piersiowego, lecz czasem jest trudny do zlokalizowania. Czego może być objawem? Podpowiadamy.

Bóle posturalne i nadwyrężeniowe pleców

Bardzo często ból pleców spowodowany jest przez przeciążenie struktur tkankowo-stawowych, do którego dochodzi, wtedy kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy nasze ciało w nieprawidłowej pozycji. Na przykład, kiedy podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze garbimy się. Taki ból może dotyczyć również kobiety w ciąży, które chodzą na obcasach w tym okresie. Ból pleców może pojawić się również w sytuacji, kiedy niewłaściwie wykonujemy ćwiczenia fizyczne lub przeciążymy mięśnie i stawy, na przykład podczas treningu siłowego. W takim przypadku niektóre osoby sięgają po maść na ból pleców, by złagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące przetrenowaniu.

Ból pleców a zwyrodnienia kręgosłupa

Jeżeli nie dbamy o siebie, nie ruszamy się i przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała codziennie, wówczas z czasem może dojść do powstania w naszych tkankach zmian zwyrodnieniowych. Wśród takich dolegliwości można wymienić różnego rodzaju rwy, na przykład barkową, kulszową, udową, a także dyskopatię czy stenozę oraz spondylolistezę.

Dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa może dotyczyć każdego jego odcinka. Wywołuje nie tylko bóle, ale także mrowienie kończyn czy sztywność szyi. Stenoza, czyli zwężenie kanałów w odcinku lędźwiowym powoduje bóle na dole kręgosłupa, które nasilają się, zwłaszcza kiedy się wyprostujemy. Z kolei spondylolisteza, czyli ześlizgnięcie kanałów objawia się nie tylko bólami kręgosłupa, ale również problemami z wyprostowaniem nóg i chodzeniem.

Inne przyczyny bólu pleców

Do bardzo częstych przyczyn bóli kręgosłupa można zaliczyć również różnego rodzaju wady postawy, a więc na przykład kifozę, lordozę czy skoliozę. Nierzadko pojawiają się one już w wieku szkolnym i jeżeli nie będą korygowane przez odpowiednie ćwiczenia, po latach mogą utrudniać normalne funkcjonowanie i powodować dolegliwości bólowe. Ból pleców może być objawem również złamania kręgów w przebiegu osteoporozy lub nadwyrężenia, a także naderwania mięśni.

Czasami jednak ból, który uznajemy, że pochodzi od kręgosłupa, wcale nie jest wywołany przy zwyrodnienia czy stan zapalny tego odcinka, lecz inne narządy. Może więc oznaczać problemy z sercem, rozwarstwienie aorty brzusznej, kręgowej lub szyjnej, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, schorzenia ginekologiczne, układu moczowego, a nawet zapalenie płuc. Dlatego zwłaszcza w przypadku nagłego, silnego bólu kręgosłupa, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz