środa, 12 czerwca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Badania krwi – o czym należy pamiętać?

Badania krwi – o czym należy pamiętać?

Wykonanie  kompleksowego badania krwi pozwoli nam przeprowadzić pełniejszą diagnostykę naszego stanu zdrowia, jak również postawić lekarzowi skuteczną diagnozę. Badanie krwi również pomoże wybrać odpowiednią metodę leczenia. Nie jest inwazyjne, nie trwa długo, pokazuje nam, w jakiej kondycji jesteśmy. Nie powinniśmy zapominac o tym, aby raz na pół roku poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie.


Badania krwi. Czym dokładnie są?

Każdy z nas chce być zdrowym, czuć się komfortowo, jak również móc normalnie funkcjonować. Aby taki stan osiągnąć, warto o siebie dbać, jak również postawić na szeroko rozumiana profilaktykę prozdrowotną. Wiele informacji na temat stanu naszego organizmu i tego, co się w nim dzieje, uzyskamy wykonując morfologię. Badania krwi są bardzo ważne, a polegają pobraniu próbek krwi od pacjenta, a następnie na wykonaniu analizy w laboratorium.

Kiedy wykonujemy badania krwi?

Badania krwi to tak naprawdę wstęp do ewentualnego dalszego leczenia. Możemy je wykonać na własną rękę, gdy mamy taką potrzebę lub na zlecenie wystawione przez lekarza, który jednocześnie określa, pod jakim kątem krew ma zostać przebadana w laboratorium.

Druga opcja jest zdecydowanie lepsza, gdyż to właśnie lekarz będzie dokładnie wiedział, jakie badanie zlecić, aby diasgnostyka była łatwa i skuteczna.

 

Co ile należy wykonać badanie krwi?

Badanie krwi to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych. To dzięki niemu dowiemy się, jaki mamy cholesterol, ilość białych i czerwonych krwinek, płytek krwi. Dowiemy się również, czy w organizmie nie występuje stan zapalny.

Jeżeli dobrze się czujemy, nie cierpimy na nadwagę, nie odczuwamy systematycznie bólu, badanie krwi możemy wykonać raz na pół roku lub raz na rok. Taka częstotliwość w zupełności wystarczy. Badanie krwi zleca się zdecydowanie częściej, gdy chorujemy, przyjmujemy leki, jesteśmy na ścisłej diecie, a lekarz chce zbadać, czy leczenie daje odpowiednie rezultaty.

Dodaj komentarz