piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Prozdrowotne właściwości lawendy

Prozdrowotne właściwości lawendy

lawenda

Lawenda jest kojarzona z pięknymi polami fioletowych roślin w Prowansji, choć ta roślina rośnie również w Polsce. Lawenda wykazuje właściwości lecznicze i ma wszechstronne zastosowania. Jest to również jedna z najbardziej wyjątkowych roślin leczniczych. Dlaczego lawenda ma szerokie prozdrowotne działanie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Lawenda – co się w niej znajduje?

Lawenda jest rośliną cenioną przede wszystkim ze względu na olejek eteryczny, który jest otrzymywany z jej kwiatów. Nadaje on kwiatom lawendy charakterystyczny zapach – jednakże nie jest to jego jedyna właściwość. W skład olejku lawendowego wchodzą; alkohole (m.in. alkohole monoterpenowe takie jak borneol, linaol i lawandulol). estry (np. octan lawandolu, octan linalolu czy eukaliptol), związki fenolowe (np. flawonoidy, garbniki, kumaryny), sterole (m.in. kampesterol, stigmasterol, cholesterol) oraz sole mineralne i organiczne kwasy. Wiele z tych składników przyczynia się do dobroczynnych i leczniczych właściwości olejku lawendowego.

Lawenda – wyjątkowe właściwości

Czynnym składnikiem kwiatów lawendy jest olejek eteryczny. Związki aromatyczne, które są w olejku lawendowym, mają korzystny wpływ na układ nerwowy – zmniejszają rozdrażnienie i uczucie niepokoju oraz wspierają prawidłowy przebieg snu. Kwiaty oraz olejek po podaniu doustnym powodują zwiększenie wydzielania soku żołądkowego oraz wytwarzanie żółci – ma to wpływ na usprawnienie procesów trawiennych.

Ponadto, lawenda wspiera prawidłową perystaltykę jelit i reguluje częstość oddawania moczu, co łagodzi bóle brzucha. To nie koniec niezwykłych właściwości lawendy. Olejek lawendowy posiada również właściwości bakteriobójcze oraz antyseptyczne, przez co jest o wykorzystywany przy zwalczaniu infekcji o różnym pochodzeniu. Ponadto, jego stosowanie ma przyśpiesza regenerację naskórka i gojenie się ropiejących ran.

Lecznicze zastosowanie lawendy

Zastosowanie lawendy jest bardzo wszechstronne. Napar z kwiatów lawendy jest przede wszystkim stosowany w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych oraz jako środek rozkurczowy pomocny w bólu brzucha czy wzdęciach. Napar z lawendy znajduje również zastosowanie w przypadku zaburzeń nastroju, depresji i bezsenności. Olejek eteryczny jest natomiast najczęściej używany zewnętrznie. Jest stosowany jako składnik płynów do płukania jamy ustnej i gardła – zmniejsza stany zapalne. Jest również składnikiem płynów do inhalacji w stanach infekcyjnych i nieżytach oskrzeli. Olejek lawendowy jest również stosowany jako składników maści oraz balsamów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Więcej informacji o lawendzie można znaleźć na portalu ZiolaNa.

Dodaj komentarz