czwartek, 12 września, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?

Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?

Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?

Kontrola ciśnienia to w rzeczywistości jedyny skuteczny sposób na wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego. Schorzenie to nie bez powodu otrzymało przydomek cichego zabójcy, ponieważ przez długi czas rozwija się bezobjawowo i niestety w jego następstwie umiera rocznie ponad 9 milionów ludzi na całym świecie.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze, czyli inaczej hipertensja, skraca życie człowieka średnio aż o 15 lat. Wszystko dlatego, że prowadzi ono do poważnych uszkodzeń układu krążenia w tym m. in. do:

– zawału serca
– udaru mózgu
– niewydolności nerek
– problemów ze wzrokiem
– przyspieszenia zmian miażdżycowych

W Polsce według badań statystycznych na nadciśnienie tętnicze cierpi około 9,5 miliona ludzi z przedziału wiekowego pomiędzy 18 a 79 rokiem życia oraz około miliona ludzi powyżej 80 roku życia. Istnieją i takie dane, według których osób ze zbyt wysokim ciśnieniem może być w naszym kraju nawet 15 milionów.

Kiedy warto mierzyć ciśnienie?

I pomimo tego, że największa zachorowalność dotyczy ludzi powyżej 50 roku życia, to kontrola ciśnienia jest czymś, co powinien przeprowadzać każdy po przekroczeniu progu 18 roku życia. Może nie codziennie, ale przynajmniej raz na jakiś czas.

Pozwala to na wczesne wykrycie nieobjawowego nadciśnienia, a tym samym umożliwia przeprowadzenie leczenia, które ochroni przed niezwykle groźnymi dla zdrowia i życia skutkami tego niebezpiecznego schorzenia.

O chorobie nadciśnieniowej mówimy wtedy, gdy kilka pomiarów zrobionych w określonym odstępie czasu wskazuje wartość większą niż 140 mmHg /90 mmHg, gdzie pierwsza wartość jest ciśnieniem skurczowym, a druga rozkurczowym.

Jak kontrolować ciśnienie w domu?

Współcześnie mierzenie ciśnienia tętniczego jest niezwykle proste i wygodna, a wszystko za sprawą nowoczesnych ciśnieniomierzy elektronicznych, które są idealne do domowego użytku. Aparaty do mierzenia ciśnienia takie jak np. Ciśnieniomierz Microlife czy Ciśnieniomierz Omron umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru. A nowoczesne funkcje urządzeń pozwalają na zapisywanie w ich pamięci wielu pomiarów, co pozwala na wygodne prowadzenie statystyk porównawczych.

Co istotne nowoczesne ciśnieniomierze są łatwe w obsłudze, dzięki czemu nawet starsze osoby mogą w łatwy i wygodny sposób mierzyć swoje ciśnienie. Nowoczesne czujniki wskazujące poprawność założenia mankietu i odpowiedniego ułożenia ręki pozwalają na przeprowadzenie niezwykle dokładnych pomiarów. Takie aparaty można kupić zarówno w aptece stacjonarnej, jak i w aptece internetowej, by zapoznać się z różnymi rodzajami urządzeń, zobacz pełną ofertę ciśnieniomierzy w Wapteka.pl.

Pamiętajmy o tym, że w przypadku hipertensji kontrola ciśnienia jest konieczna przynajmniej dwa razy dziennie, a najczęściej cztery razy, w cyklach obejmujących dwa pomiary rano i dwa wieczorem, jeden raz przed zażyciem leków, a drugi po ich przyjęciu.

Jak przeprowadzić prawidłowy pomiar ciśnienia?

Każdy pomiar ciśnienia powinien być przeprowadzony w spokojnej i komfortowej atmosferze, ponieważ nawet najmniejszy stres może prowadzić do jego chwilowego podwyższenia. Bardzo często, szczególnie u osób starszych, chociaż nie tylko, ciśnienie mierzone u lekarza w gabinecie może być wyższe niż normalnie, a wszystko to wynika ze stresu spowodowanego samą wizytą.

Dlatego też z reguły pomiary w domowym zaciszu mają niższe wartości, przedstawiające bardziej rzeczywisty stan naszego ciśnienia, co świadczy o tym, że w przypadku takich osób badanie w domu pozwala na dokładniejszą kontrolę ciśnienia.

Warto również pamiętać o tym, by pomiaru ciśnienia nie wykonywać bezpośrednio po jakimś dużym wysiłku fizycznym. Lepiej odczekać przynajmniej 20-30 minut, ponieważ taka aktywność praktycznie zawsze spowoduje podwyższenie ciśnienia, co oczywiście wyjdzie w badaniu i może zostać źle zinterpretowane.

2 thoughts on “Dlaczego mierzenie ciśnienia jest takie ważne?

Dodaj komentarz