piątek, Lipiec 20, 2018
Strona domowa > Nowości > Zdrowie kobiety > Gdy Twoja partnerka choruje… Jakie czynniki wpływają na jakość relacji między partnerami?

Gdy Twoja partnerka choruje… Jakie czynniki wpływają na jakość relacji między partnerami?

Wiadomość o rozpoznaniu choroby ginekologicznej, takiej jak mięśniaki macicy, może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych uczuć i myśli, a w konsekwencji doprowadzić do kryzysu w życiu kobiety. Jednocześnie wpływa ona także na partnera, wywołuje niepokój o zdrowie bliskiej osoby, o to czy będzie on umiał wspierać swoją partnerkę w poszczególnych etapach walki z chorobą, co może powiedzieć, jak się zachowywać.

Choroba jednego z partnerów to sytuacja trudna również dla związku, ponieważ często wymaga przeorganizowania dotychczasowego trybu życia. Pojawiają się nowe oczekiwania i tematy często wcześniej nieporuszane. Najlepszym sposobem na poznanie wzajemnych potrzeb i dostosowanie zachowania czy wypowiadanych słów jest rozmowa, którą szczegółowo omawiam w innym materiale. Tutaj chcę opowiedzieć o czynnikach wpływających na zachowania każdego z partnerów, a tym samym na ich relację oraz o tym, dlaczego obecność bliskiej osoby jest tak ważna dla kobiety z dolegliwościami ginekologicznymi.

Jakie czynniki wpływają na zachowanie dobrej relacji między partnerami? – na pytanie odpowiada Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”

 

Ze strony partnerki:

 • Umiejętność komunikowania – to partnerka powinna zrobić pierwszy krok w celu rozpoczęcia rozmowy na temat choroby. Szczególnie, jeżeli tak jak w przypadku mięśniaków macicy, choroba dotyczy intymnej sfery zdrowia kobiety. Im bardziej jasny sposób komunikacji ze strony kobiety, tym mniej miejsca na domysły ze strony partnera, a także mniej frustracji, rozczarowań, niepotrzebnych zranień.
 • Wyczucie czasu i miejsca na rozmowę – czasami kobieta chce coś z siebie „wyrzucić” tu i teraz. Warto poczekać na moment, w którym będzie odpowiednio dużo czasu na rozmowę, odczytanie wzajemnych emocji i opracowanie wspólnego planu działania.
 • Przyjmowanie wsparcia mężczyzny, nawet jeśli nie zawsze jest takie, jak kobieta tego oczekuje. Docenianie starań mężczyzny i podkreślanie zachowań, które stanowią największe wsparcie dla partnerki, daje partnerowi poczucie, że jest on potrzebny, wzmacnia jego zaangażowanie. Dzięki temu czuje się pewniej w tej delikatnej sytuacji.
 • Umiejętność mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach – dzięki temu mężczyzna będzie mógł dostosować system wsparcia do aktualnego stanu partnerki.
 • Branie odpowiedzialności za swoje emocje i zachowania – to świadomość, że wybuchy płaczu czy złości mogą nie być zrozumiałe dla partnera. Warto wytłumaczyć, co miało wpływ na takie reakcje, podzielić się trudnymi emocjami, a niekiedy nawet przeprosić, jeżeli reakcja była zbyt gwałtowna.

 

Ze strony partnera:

 • Poziom empatii – umiejętność rozumienia stanów emocjonalnych i sposobu myślenia partnerki bardzo ułatwia komunikację. Jeżeli ta umiejętność nie jest silnie rozwinięta, konieczne jest bardzo jasne komunikowanie się, w tym mówienie wprost o swoich emocjach i obawach.
 • Umiejętność słuchania – bardzo dużą ulgę może przynieść „wygadanie się”, dlatego tak ważne jest samo wysłuchanie, bez oceniania czy natychmiastowego radzenia. Warto też pamiętać o zadawaniu pytań lub parafrazowaniu słów partnerki. Milczenie może być nieopatrznie odebrane jako niechęć do rozmowy.
 • Wcześniejsze doświadczenia towarzyszące komuś w chorobie – partner już wie, jakich emocji i lęków doświadcza zarówno osoba chora, jak i on sam. Dzięki temu potrafi szybciej zareagować i dać odpowiednie wsparcie swojej partnerce.
 • Otwartość na potrzeby osoby bliskiej – jeżeli mężczyzna wykazuje zainteresowanie potrzebami swojej partnerki, łatwiej jej będzie prosić o ewentualną pomoc.
 • Wyniesiony z domu sposób komunikacji – jeżeli w rodzinie partnera o problemach nigdy się nie rozmawiało, będzie miał przekonanie, że tak powinno być, że nikt nie chce albo nawet nie ma potrzeby dzielenia się swoimi trudnymi myślami i emocjami.

 

Ze strony związku (charakter dotychczasowej relacji):

 • Stopień bliskości i zażyłości między partnerami – jak się przy sobie czują, czy mają do siebie zaufanie, ile czasu spędzają razem, dlaczego są ze sobą oraz na ile znają i rozumieją siebie nawzajem.
 • Przyzwolenie obu stron na okazywanie „słabości”, „gorszej formy” – partnerzy często wchodzą w rolę „siłaczy”, którzy ze wszystkim muszą poradzić sobie sami, nie chcą nikomu sprawiać problemów. Prawo do bycia w „gorszej formie” jest bardzo ważne dla poczucia bezpieczeństwa i akceptacji człowieka jako całości a nie tylko jego silnej strony.
 • Istnienie tematów tabu – jeżeli w ramach niepisanej zasady partnerzy nie rozmawiają np. o wzajemnych słabościach, problemach seksualnych (które są bardzo częste np. w przypadku mięśniaków macicy), choroba może stać się w pewnym sensie tajemnicą, co oznacza, że każdy z partnerów będzie przeżywał ją osobno, często w samotności.
 • Wcześniejsze wspólne doświadczenia rozmów na trudne tematy – jeżeli choroba nie jest pierwszym krytycznym tematem, jaki pojawia się w ich związku, na pewno łatwiej im będzie podjąć rozmowę na ten temat.

 

Dlaczego obecność partnera jest tak ważna dla chorej partnerki?

Bliska relacja z partnerem, będąca źródłem wsparcia to jeden z najważniejszych czynników warunkujących dobrostan psychiczny kobiety doświadczającej choroby, szczególnie jeśli ta choroba jest związana z tym, co określamy jako „kobiece”, utożsamiamy z macierzyństwem, atrakcyjnością seksualną ­– mówi Dorota Gromnicka. Mężczyźni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważna jest ich obecność, jak silne daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, jak może motywować do walki z chorobą, ile daje siły, szczególnie, gdy choroba wymaga podjęcia radykalnych kroków, np. usunięcia macicy, rezygnacji z planowania ciąży na długi czas itp. Co daje kobiecie poczucie, że jej mężczyzna jest przy niej?

 • Świadomość, że ktoś się nią opiekuje. Kobieta może w chwilach kryzysowych pozwolić sobie na wyrażenie swoich obaw, na chwile słabości i zajmowanie się swoim zdrowiem, bo wie, że jest ktoś, kto się o nią troszczy i kto ją rozumie.
 • Poczucie, że jest ważna i potrzebna. Dzięki temu kobieta czuje swoją wartość, ma motywację do podjęcia leczenia i konfrontacji z trudnym tematem.
 • Poczucie, że jest bezpieczna. Partnerka wie, że nie zostanie porzucona, nawet jeżeli nie jest zdrowa i potrzebuje pomocy.
 • Świadomość, że może liczyć na pomoc w codziennych sytuacjach. Partnerka wie, że w przypadku złego samopoczucia „dom nie legnie w gruzach”, bo jest ktoś, kto przejmie część obowiązków i zadba o najważniejsze sprawy.
 • Możliwość podzielenia się z kimś swoimi emocjami, myślami, obawami. Wypowiedzenie ich na głos pozwala oczyścić umysł i dopuszcza pozytywne myśli o skutkach leczenia i dalszym funkcjonowaniu.
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Gdy Twoja partnerka choruje… Jakie czynniki wpływają na jakość relacji między partnerami?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

2 komentarzy “Gdy Twoja partnerka choruje… Jakie czynniki wpływają na jakość relacji między partnerami?

 1. Moja kobieta miała mięśniaka. Były trudne momenty, ale koniec końców, udało nam się przejść przez te ciężkie chwile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.