wtorek, 19 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Trening funkcjonalny – czyli jak zapobiec kontuzji przy uprawianiu sportów zimowych?

Trening funkcjonalny – czyli jak zapobiec kontuzji przy uprawianiu sportów zimowych?

W czasie treningu funkcjonalnego naśladuje się ruchy wykonywane każdego dnia (np. wstawanie czy wchodzenie po schodach) oraz te złożone, charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu. Amatorzy sportów zimowych ćwiczą głownie równowagę i stabilizację kolana.

Trening funkcjonalny pozwala na pracę jednocześnie na wielu stawach i mięśniach oraz umożliwia poprawę ogólnej kondycji, wydolności organizmu, świadomości własnego ciała i równowagi. Wszystkie te elementy bardzo przydają się na stokach. W ćwiczeniach wykorzystuje się przyrządy takie jak taśmy, stepy czy piłki. Ćwiczenia najczęściej wykonuje się w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. Na jedną serię przypada jedno ćwiczenie, które powtarzamy jak najszybciej, po czym od razu przechodzimy do kolejnej serii. To nowoczesne podejście do treningu, które zapobiega urazom i bólowi. Trening funkcjonalny można zacząć już około trzech miesięcy przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego.

Trening funkcjonalny narciarstwo

W narciarstwie ćwiczy się głównie mięsień czworogłowy, co ma na celu zapobieganie urazom więzadła stawu kolanowego, i mięśnie posturalne. Ważne jest oczywiście, aby trening funkcjonalny rozpocząć stosunkowo wcześnie. W przypadku wcześniejszej operacji kolana, przed rozpoczęciem treningu funkcjonalnego, koniecznie należy się skonsultować z fizjoterapeutą. W treningu kolana uwagę poświęcić należy szczególnie mięśniu czworogłowemu uda, całej grupie kulszowo-goleniowej, mięśniom pośladkowym, mięśniowi trójgłowemu łydki i stabilizacji centralnej, która bazuje na mięśniach głębokich brzucha i mięśniach dna miednicy. Polecane ćwiczenia to np. wypad na jednej nodze czy uginanie kolana stojąc na jednej nodze.

Trening funkcjonalny snowboard

U snowboardzistów mięsień czworogłowy uda i mięśnie brzucha stanowią docelowa grupę mięśni. Ćwiczy się przysiady i wykroki, tak jak w treningu narciarskim, a także wykonuje się ćwiczenia charakterystyczne dla jazdy na snowboardzie np. podnoszenie łydek.

Trening funkcjonalny zmniejsza ryzyko kontuzji na stoku poprzez ćwiczenia wybranych grup mięśni, lepsza świadomość własnego ciała i poprawę równowagi. Trening funkcjonalny pod okiem Multimed przygotowuje do uprawiania wszystkich rodzajów sportów zimowych.

Dodaj komentarz