piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Pulsoksymetry napalcowe – co warto o nich wiedzieć?

Pulsoksymetry napalcowe – co warto o nich wiedzieć?

pulsoksymetry napalcowe

Wiele osób nie miało wcześniej styczności z podobnym urządzeniem jak pulsoksymetr, dlatego też spora część społeczeństwa uznaje go jako jeden ze sprzętów wyposażenia szpitali czy ośrodków zdrowia. W rzeczywistości jest do nieskomplikowany przyrząd, który można zakupić na użytek domowy. Pozostaje jednak pytanie, czym jest pulsoksymetr napalcowy, jak działa i kto powinien się w niego zaopatrzyć? Odpowiadamy!

Czym jest pulsoksymetr napalcowy?

Pulsoksymetr to nic innego jak niewielkie urządzenie elektroniczne, którego podstawowym zadaniem jest mierzenie poziom nasycenia krwinek tlenem, czyli innymi słowy, służy do kontrolowania saturacji krwi. Co najważniejsze, dokonywanie pomiarów pulsoksymetrem ma charakter całkowicie bezinwazyjny, ponieważ w tego typu urządzeniach stosuje się technologię pulsoksymetrii. Metoda ta pozwala przezskórnie mierzyć stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal: czerwonego i podczerwonego.

Przyjmuje się, że prawidłowy poziom saturacji u osób zdrowych oscyluje wokół 95-98%, jednak wartości te mogą być nieco zaniżone u osób starszych lub palących wyroby tytoniowe – tutaj minimalna granica spada do ok. 93%. Pulsoksymetry napalcowe często mylone są jednak z innymi urządzeniami pomiarowymi o podobnej charakterystyce, czyli pulsometrami, które mierzą jednak nie saturację, a tętno.

Pulsoksymetr napalcowy a COVID-19

W czasie pandemii koronawirusa coraz więcej mówi się o pulsoksymetrach napalcowych, które okazują się bardzo przydatne przy zwalczaniu skutków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wszystko ze względu na towarzyszące przebiegowi COVID-19 dolegliwości ze strony układu oddechowego, a co za tym idzie, wysokim ryzykiem niedotlenienia. Podręczne pulsoksymetry na palec pozwalają na bieżąco monitorować poziom natlenienia hemoglobiny i tym samym przeciwdziałać poważnym skutkom niedoboru tlenu w ludzkich tkankach.

Pulsoksymetr napalcowy – kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Regularne mierzenie saturacji jest konieczne dla wielu osób, a zwłaszcza tych zmagających się z chorobami układu oddechowego. Zakup wysokiej jakości sprzętu medycznego zaleca się nie tylko przy mukowiscydozie, obturacyjnej chorobie płuc czy zaostrzonym przebiegu astmy, ale również w obliczu częstych infekcji dróg oddechowych. Pulsoksymetr powinien znaleźć się również w domowej apteczce pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą niewydolnością krążenia. Urządzenie do mierzenia saturacji okazuje się równie przydatne dla osób pracujących na wysokościach bądź też uprawiających sport wyczynowo. Nie można też zapomnieć o pacjentach poddawanym tlenoterapii, gdzie pomiar nasycenia krwi tlenem stanowi podstawę. Warto również wspomnieć, że na rynku znajdziemy zarówno pulsoksymetry napalcowe, jak i stacjonarne, które dodatkowo zakłada się na płatek ucha. W sprzedaży dostępne są również pulsoksymetry dla dzieci.

Dodaj komentarz