piątek, 29 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > Proste sposoby na lepsze zapamiętywanie

Proste sposoby na lepsze zapamiętywanie

lekarz

Bez względu na to, czy jesteśmy jeszcze uczniami lub studentami, czy też pracujemy zawodowo, przynajmniej raz na jakiś czas stajemy przed koniecznością nauczenia się czegoś na pamięć. Jak zrobić to szybko, bez niepotrzebnego stresu, a przede wszystkim – efektywnie? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów.

Staraj się zrozumieć

Nasz mózg wcale nie ma problemu z zapamiętywaniem. Nie radzi sobie jednak najlepiej, jeśli nie rozumie przekazywanych mu informacji. Jeśli więc musimy opanować szereg skomplikowanych definicji, starajmy się zrozumieć ich sens. Wyjaśnijmy sobie najtrudniejsze sformułowania, zastanówmy się, które z nich można byłoby powiedzieć wykorzystując w tym celu znacznie prostszy język i róbmy wszystko, aby zminimalizować te fragmenty, które nie mówią nam absolutnie nic. Gdy definicje staną się dla nas zrozumiałe, przypomnienie ich sobie okaże się znacznie łatwiejsze niż wcześniej. Ta metoda sprawdza się również typerom, którzy obstawiają zakłady bukmacherskie betclic i muszą zapamiętywać setki tysięcy meczy.

Nie czytaj – mów!

Znajomość funkcjonowania mózgu podpowiada nam, że nie każda technika zapamiętywania sprawdzi się bez względu na okoliczności. W praktyce oznacza to, że przygotowując się do egzaminu ustnego, nie powinniśmy ograniczać się do czytania tekstów, które zaproponował nam nauczyciel. Skoro mamy prowadzić rozmowę, najlepiej, abyśmy opowiadali samym sobie o wszystkich tych fragmentach, które wydają się nam ważne. Nic nie stoi zresztą na przeszkodzie temu, aby podpowiadać mózgowi, że dane części naszego przemówienia są ważniejsze niż inne. Mówiąc o nich można podnosić głos albo modulować go w inny, wyróżniający się sposób.

Przepisywanie kluczem do zapamiętywania

Jeśli nie mamy warunków do opowiadania sobie o tym, co chcemy zapamiętać, zawsze możemy to przepisywać. Należy jednak robić to w sposób sprawiający, że będzie to atrakcyjne graficznie. Zmieniajmy więc kolory, piszmy drukowanymi literami, podkreślajmy to, co jest dla nas szczególnie trudne lub wyjątkowo interesujące. Nasz mózg z pewnością zwróci na to szczególną uwagę, a my szybko przywołamy potrzebne nam informacje, gdy będziemy odpytywani.

Dodaj komentarz