poniedziałek, Maj 20, 2019
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie kobiety > Mięśniaki macicy > Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Mięśniaki macicy są z reguły niezłośliwymi zmianami nowotworowymi. Jednak nieleczenie ich może wpłynąć nie tylko na rozmiar zmiany, ale także na charakter ich leczenia i spowodować wiele komplikacji dla zdrowia kobiety w wymiarze medycznym, ale i seksualnym.

Objawy nietypowe?

Niezdiagnozowane lub po prostu nieleczone mięśniaki w ciele kobiety zmieniają swój rozmiar i kształt. Duże guzy mogą powodować niedokrwistość, a w wraz z nią bóle głowy, duszności, przyspieszenie tętna. Mogą również uciskać na inne narządy, np. pęcherz i cewkę moczową, będąc przyczyną zapalenia pęcherza, ale i napadowego nietrzymania moczu. Konsekwencje zalegania moczu mogą prowadzić do zaburzeń pracy nerek. Ucisk guza na odbytnicę, może prowadzić do zaparć, a w skrajnych przypadkach do niedrożności jelit.

Czasem mięśniaki macicy mogą ulegać zwyrodnieniu, martwicy, rozmiękaniu, ale i zakażeniu, zwapnieniu lub zwłóknieniu. Może to wywołać wiele dolegliwości i powikłań, niekiedy zagrażających życiu. Według statystyk 2% zmian może przekształcić się w złośliwą formę nowotworu.

Mięśniakom macicy mogą towarzyszyć zaparcia, nietrzymanie moczu czy problemy z nerkami, które są charakterystyczne dla innych schorzeń. Często kobiety nie wiążą ich od razu z dolegliwościami ginekologicznymi. Z całą pewnością nie należy lekceważyć krwawienia, bólu, uczucia ucisku w podbrzuszu. Diagnostyka mięśniaków jest z reguły nieinwazyjna. Odbywa się w trakcie badania ginekologicznego i jest najczęściej potwierdzana przez pochwowe badanie USG. Wszystko po to, by ustalić liczbę mięśniaków, ich lokalizację i ustalić odpowiednie leczenie. To pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia kobiety. Nieleczony, duży guz może być przyczyną poronień, a nawet niepłodności, co spowodowane jest jego naciskiem na macicę.

prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

1 komentarz “Mięśniaki macicy. Nie lekceważ problemu!

Dodaj komentarz