czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Kiedy wykonywana jest tomografia komputerowa serca?

Kiedy wykonywana jest tomografia komputerowa serca?

tomografia serca

Schorzenia sercowo-naczyniowe stanowią jeden z największych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że co dziesiąty zgon w naszym kraju następuje właśnie w wyniku chorób układu krążenia. W zmniejszeniu tych zatrważających statystyk mogą pomóc działania profilaktyczne oraz szybka i precyzyjna diagnostyka. Ta ostatnia możliwa jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod obrazowania, do których należy tomografia komputerowa. Na czym polega tomografia serca i kiedy się ją wykonuje?

Kiedy wykonuje się tomografię serca?

Tomografia komputerowa jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Pozwala zdiagnozować niepokojące zmiany w obrębie serca oraz przylegających do niego struktur, m.in. zatory płucne czy miażdżycę oraz umożliwia ocenę budowy serca i jego parametrów czynnościowych (objętości, ruchomości, grubości i kurczliwości ścian). Idealnie sprawdza się także przy ocenie zwapnień tętnic wieńcowych oraz badaniu naczyniowym serca (tzw. koronarografia-TK).

Tomografia serca stanowi w wielu przypadkach świetną alternatywę dla angiografii wieńcowej, czyli standardowej koronografii. Zalecana jest szczególnie pacjentom z ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej, ale i stanowi użyteczne narzędzie do diagnostyki licznych chorób kardiologicznych, chociażby anomalii tętnic wieńcowych u sportowców. Wykorzystywana jest przy kwalifikacji pacjentów do operacji i kontroli po przebytym już zabiegu. Pozwala również na ocenę stanu i drożności by-passów.

Diagnostyka przy pomocy tomografii komputerowej jest szczególnie zalecana osobom z grup wysokiego ryzyka zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe: z historią hipercholesterolemii w rodzinie, otyłością, cukrzycą, palącym wyroby tytoniowe, cierpiącym na nadciśnienie i osobom starszym. Impulsem do skorzystania z takiej diagnostyki powinno być również odczuwanie przez pacjenta ostrego lub umiarkowanego bólu w klatce piersiowej.

Jak wygląda tomografia serca? Jak się przygotować?

Badanie tomografią komputerową można wykonać wyłącznie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Wymaga ono również odpowiedniego przygotowania: w przeddzień badania należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, a w jego dniu pozostać na czczo (od ostatniego posiłku musi minąć przynajmniej 6 godzin, można w tym czasie pić niegazowaną wodę). Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien zażyć rano przyjmowane przez siebie na stałe leki. W przypadku TK z kontrastem należy dostarczyć do placówki aktualny wynik kreatyniny – jej poziom pozwala ocenić pracę nerek, a co za tym idzie możliwość wypłukania kontrastu z organizmu. W przeciągu doby od wykonania badania powinno się również wypić około 2 litry wody. Co ważne, zalecenia dotyczące przygotowania do badania mogą się różnić w zależności od współistniejących chorób, np. cukrzycy czy chorób nerek, dlatego pacjent powinien zapoznać się z jego szczegółowymi zasadami jeszcze na kilka dni przed badaniem.

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym. Wykonuje się je w pozycji leżącej – pacjent leży na specjalnym stole, a do jego do klatki piersiowej przyklejone są trzy elektrody EKG, które monitorują pracę serca. Stół wsuwany jest do tunelu, gdzie głowica aparatu krąży w okolicy badanej części anatomicznej, wytwarzając promieniowanie. Pozwala to na wykonanie wielu sekwencji zdjęć w różnych płaszczyznach i warstwach.

.

W trakcie badania pacjentowi podaje się dożylnie środek kontrastowy oraz prosi o wykonywanie prostych poleceń, np. o wstrzymanie oddechu na 5-10 sekund, co pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej dokładnego obrazu. Jego wysoka jakość i precyzyjność stanowią nieocenioną pomoc w postawieniu diagnozy i wdrożeniu skutecznego leczenia

Badanie tomografem komputerowym to istotny element diagnostyki kardiologicznej. Możesz je wykonać w placówkach Affidea. Jesteśmy obecni na terenie całego kraju w większości dużych miast.

Dodaj komentarz