piątek, 29 marca, 2024
Strona domowa > Aktualności > U lekarza > Kiedy warto wybrać się do reumatologa?

Kiedy warto wybrać się do reumatologa?

Kiedy warto wybrać się do reumatologa?

W początkowej fazie dokuczającego nam bólu, bagatelizujemy niedogodności i zwlekamy z wizytą u lekarza. Narastający cierpienie i jednoczesny wewnętrzny niepokój nieraz nie pozwalają na trzeźwą ocenę sytuacji, co z pewnością nie poprawia naszego stanu. Również przejściowe stany poprawy nie przyczyniają się do wizyt w gabinetach lekarskich. Kiedy więc następuje moment, w którym warto wybrać się do reumatologa, aby pozbyć się dyskomfortu?

Ból stawów może dotyczyć patologii wytworzonych w ich obrębie, ale równie dobrze może świadczyć o rozwijaniu się innych, poważniejszych chorób. Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdy po kilku dniach ból nie ustępuje samoistnie, a także, gdy zaczyna rozprzestrzeniać się na inne obszary. Wskazaniami do wizyty są również pojawiające się równolegle gorączka, poranna sztywność stawów i obrzęki. Pod ciągłą opieką specjalistycznej poradni powinny być osoby, u których choroby stawów występowały u bliskich krewnych.

O co zapyta lekarz podczas wizyty?

  • Z pewnością trzeba będzie określić jak długo ból się utrzymuje i od kiedy występuje.
  • Należy również wskazać miejsce występowania bólu i innych dolegliwości powiązanych ze stawami lub zupełnie odrębnymi (pocenie, zmęczenie, budzenie w nocy, gorączka).
  • Kolejną wskazówką może być przyczyna wystąpienia bólu. Czy wystąpił on samoistnie, bądź na skutek urazu, przeciążenia (wykonywania określonej pracy, uprawiania sportu).
  • Ważne jest czy ból występuje symetrycznie, po jednej stronie ciała, czy też obu.
  • Warto dowiedzieć się czy w rodzinie występowały wcześniej przypadki chorób powiązanych z kośćmi i stawami.
  • W trakcie wywiadu lekarskiego ważne, aby wspomnieć o przyjmowanych lekach, a także chorobach przewlekłych (miażdżycy, łuszczycy, chorób tarczycy, wątroby, serca).
  • Jaki charakter przyjmuje ból stawów? Czy jest on mechaniczny (występuje w trakcie ruchu – wstawania, chodzenia, siadania) czy też zapalany, który pojawia się po obudzeniu, a mija po „rozchodzeniu”.

Co pomoże na stawy oprócz zaleceń lekarza?

Delikatne okłady – w celu złagodzenia bólu można wykonywać ciepłe bądź zimne okłady (ciepłe w przypadku zapalenia, usprawniające krążenie; zimne, aby zniwelować obrzęk i opuchliznę). Można również stosować w celu pobudzenia pracy stawów naprzemiennie ciepły i zimny prysznic. Tego typu zabiegi nie powinny być jednak stosowane u pacjentów z problemami z krążeniem krwi.

Dieta – powinna zawierać witaminę C, magnez i żelazo. Znajdziemy je w produktach pochodzenia roślinnego, ziarnach, otrębach, a także produktach mlecznych i nabiale. Trudno jednak będzie zaspokoić zalecaną dawkę dzienną tych składników, dlatego wskazana jest suplementacja. LITOZIN® zawiera ekstrakt z owoców dzikiej róży, która pomaga utrzymać zdrowe i elastyczne stawy, witaminę C, która wspomaga prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki i sprzyja regeneracji chrząstki stawowej, której struktury mogą się zużywać w procesie ich fizjologicznego wykorzystywania. Już jedna tabletka dziennie, przyjmowana przez okres co najmniej 3. miesięcy (i dłużej dla utrzymania efektu) pozwala na zachowanie stawów i mięśni w lepszej kondycji.

One thought on “Kiedy warto wybrać się do reumatologa?

Dodaj komentarz