wtorek, 19 marca, 2024
Strona domowa > Choroby > Jak rozpoznać zawał u podopiecznego?

Jak rozpoznać zawał u podopiecznego?

Jak rozpoznać zawał u podopiecznego?

Praca opiekuna osób starszych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Aby dobrze wykonywać swoją pracę opiekun seniora musi posiadać wiedzę niezbędną do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Choroby kariologiczne dotykają większości osób w podeszłym wieku, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak rozpoznać zawał serca u podopiecznego i jakie działania podjąć, aby uratować seniorowi życie.

Objawy zawału serca

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca jest ostry ból w klatce piersiowej, trwający kilka minut z towarzyszącymi mu uczuciami strachu, duszności oraz dławienia. Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach zawał objawia się w sposób nietypowy poprzez ból między łopatkami, bóle żuchwy i krtani, symetryczne bóle łokci i barków, nudnościami i wymiotami lub bólem w górnej części brzucha. W przypadku wystąpienia u podopiecznego któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewności, że zdrowiu i życiu seniora nie zagraża niebezpieczeństwo.

Postępowanie w przypadku zawału

Jeżeli osoba starsza skarży się na objawy mogące wskazywać na zawał serca nie należy zwlekać z reakcją! Im szybciej senior trafi do szpitala, tym większe są szanse na pełne wyzdrowienie. Pierwszym działaniem, które powinien podjąć opiekun osoby starszej jest zadzwonienie po karetkę. Następnie, należy ułożyć podopiecznego w wygodnej pozycji leżącej i maksymalnie ograniczyć ruchy. Jeżeli jest taka możliwość, warto otworzyć okna, aby zapewnić swobodny przepływ świeżego powietrza oraz rozluźnić koszulę osoby starszej, aby ułatwić jej oddychanie. W przypadku zatrzymania akcji serca lub oddechu należy niezwłocznie podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową i reanimować chorego aż do przybycia służb medycznych.

Kto narażony jest na zawał?

Ryzyko zawału serca zwiększa się wraz z wiekiem podopiecznego, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na osoby otyłe, cierpiące z powodu przewlekłego stresu, palące papierosy oraz chorujące na nadciśnienie lub cukrzycę. Dobry opiekun seniorów będzie wiedział, kiedy wykazać się wyczuloną uwagą i dokładnie obserwować objawy mogące wskazywać na zawał serca. Więcej informacji na temat pierwszej pomocy przedmedycznej u osób starszych można znaleźć tutaj: https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/pierwsza-pomoc-przedmedyczna/


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz