piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Zdrowie kobiety > Jak radzić sobie ze schorzeniami w obrębie stawu łokciowego?

Jak radzić sobie ze schorzeniami w obrębie stawu łokciowego?

bol lokcia

Łokieć to staw zawiasowo-obrotowy, który posiada dwie osie ruchu. Jego budowa jest dosyć skomplikowana ze względu na to, że składa się on z wielu elementów, w tym trzech kości, trzech stawów, mięśni, więzadła i torebki stawowej. Bez wątpienia staw łokciowy pełni bardzo ważną funkcję w procesie poruszania kończyną górną. 

Orteza na łokieć

Schorzenia w obrębie stawu łokciowego mogą być skutkiem przeszłych urazów i zabiegów w obrębie łokcia. Równie dobrze mogą być uwarunkowane genetyczne lub powiązane ze stanem zdrowia danej osoby. Niezależnie od przyczyn powstania problemów, skutecznym rozwiązaniem na wiele dolegliwości jest orteza na łokieć. Cały sekret tkwi w tym aby wybrać odpowiedni model w zależności od funkcji jakie ma pełnić.

Schorzenia stawu łokciowego

Wśród najbardziej popularnych schorzeń zlokalizowanych w obrębie stawu łokciowego wyróżnić można tak zwany łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki oraz zespół ucisku nerwu łokciowego. Podpowiadamy czym się charakteryzują owe schorzenia i jak je leczyć.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa schorzenia, które nie dotyczy tylko tenisistów, ale wielu sportowców oraz niektóre grupy zawodowe. Schorzenie to polega na powstaniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, co prościej mówiąc wiąże się z bólem po stronie kciuka rozchodzącym się od nadgarstka aż po ramię. Objawy łokcia tenisisty często rozpoznawane są u osób pracujących przed komputerem, kierowców, elektryków i wszystkich ludzi wykonujących półobrotowe ruchu nadgarstka.

Leczenie tego schorzenia opiera się na stosowaniu okładów oraz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które łagodzą ból. Dodatkowo stosuje się specjalne opaski uciskowe i stabilizatory na łokieć.

Łokieć golfisty

Objawia się on bólem po stronie stawu łokciowego, który nie jest jednak zwykle szczególnie uciążliwy. Pojawia się najczęściej podczas wykonywania rzutów i nawracania przedramienia. Badania kliniczne, które mogą być uzupełnione o USG, RTG czy rezonans magnetyczny z łatwością wykażą zmiany w obrębie stawu łokciowego.

Leczenie początkowo opiera się na stosowaniu leków, okładów z lodu oraz stabilizacji łokcia ortezą. W następnej kolejności lekarze zalecają fizjoterapię, a w najgorszym wypadku może być konieczny zabieg chirurgiczny, po którym stosowana jest odpowiednia rehabilitacja.

Zapalenie kaletki

W przypadku zapalenia kaletki dochodzi do obrzęku i nadmiernej produkcji płynu zbierającego się w postaci guzka, który ma chronić staw łokciowy przed tarciem. Jeżeli dojdzie do zakażenia, miejsce zapalenia może podejść ropą co wiąże się z bólem i gorączką u pacjenta. Każdy, kto stwierdzi u siebie opisane objawy powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Na początkowym etapie leczenia najważniejsze jest pozbycie się ucisku na chore miejsce, dlatego nie wolno wykonywać zbyt dużych ruchów ręką. Najlepiej owinąć dane miejsce bandażem elastycznym i udać się do ortopedy, który przepisze odpowiednie leki i zaleci fizykoterapię. Niekiedy lekarze decydują się na usunięcie płynu z kaletki poprzez nakłucie lub usunięcie całkowite kaletki.

Zespół ucisku nerwu łokciowego

Zaburzenia związane z uciskiem nerwowym mogą mieć charakter ruchowy, czuciowy lub mieszany. Objawy ruchowe to osłabienie siły fizycznej ręki lub nawet całkowita jej utrata, czuciowe zaś obejmują drętwienie i mrowienie. Zazwyczaj pacjenci skarżą się na zanik percepcji dotyku, a następnie temperatury i bólu, który może występować w przypadku mocnego ucisku na nerw. Dochodzi do niego najczęściej w okolicy nadgarstka i łokcia.

Leczenie skupia się wokół ograniczenia możliwości ruchowych stawu łokciowego, dlatego też w wielu przypadkach zaleca się stosowanie ortezy ramiennej na noc. Przy silnych objawach i nieustających oznakach pogłębiania się schorzenia może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz