piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona domowa > Aktualności > Haluksy na stopach – czy operacja jest konieczna? 

Haluksy na stopach – czy operacja jest konieczna? 

jak leczyc haluksy

Problem występowania bolesnych i szpecących stopę haluksów dotyczy prawie połowy kobiet w całej Polsce. Zdarzają się również przypadki wśród mężczyzn, ale bardzo nieliczne. Wynika to z faktu, że mają oni dużo silniejszy aparat więzadłowy stopy i rzadziej noszą niewygodne buty. Wiele osób boi się iść do lekarza z problemem haluksów z obawy, że konieczna będzie operacja, a potem bolesna i długotrwała rehabilitacja. Ale nie musi tak być, a problem jest na tyle poważny, że nie można go bagatelizować. Jak pozbyć się uciążliwego problemu w obrębie stóp? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Jak wyglądają haluksy? 

Haluks to deformacja największego palca u stopy, który odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy często nakładając się na inne palce. W takim ułożeniu, kość śródstopia odchyla się w przeciwnym kierunku, czyli krawędzi wewnętrznej tworząc swego rodzaju kościstą wypukłość. Zmiana ta widoczna jest gołym okiem, co powoduje, że oszpeca wygląd stopy. Co więcej haluks może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, powoduje nieznośny ból i uniemożliwia chodzenie. 

Haluksy – przyczyny powstawania 

Haluks, czy inaczej paluch koślawy to poważna deformacja, której podłoża można szukać w genetyce lub uwarunkowaniach środowiskowych. Osoby, które mogą odziedziczyć skłonności do deformacji kości śródstopia powinny jak najwcześniej rozpocząć ćwiczenia zapobiegające powstawaniu haluksów i stosować stosowne akcesoria medyczne w celu utrzymania palców w dobrym ułożeniu. Jednak najczęstszą przyczyną haluksów jest noszenie zbyt obcisłych butów oraz obuwia na wysokim obcasie. W takiej sytuacji, poza deformacją palców, grozi też płaskostopie oraz mocny ból stóp. Wśród przyczyn haluksów znajduje się również brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz stojąca praca. 

Wkładki na haluksy – leczenie zachowawcze i profilaktyczne

Wkładki na haluksy to najlepszy sposób na pozbycie się problemu zdeformowanych stóp, Utrzymują one paluch w odpowiedniej pozycji, odseparowują go od pozostałych palców, zapobiegają otarciom i niwelują ból. Wkładki ortopedyczne mają wiele zastosowań i według badań są bardzo skuteczne. Może się więc okazać, że dzięki szybkiemu zgłoszeniu problemu lekarzowi uda Ci się uniknąć operacyjnego usuwania haluksów. 

Haluksy – czy warto poddać się operacji? 

Operacyjne usuwanie haluksów to bardzo poważna decyzja, którą lekarze podejmują po długich konsultacjach z pacjentem. Wskazaniem do jego przeprowadzenia zazwyczaj jest bardzo poważny stan deformacji kości śródstopia, niemożliwy do wyleczenia innymi sposobami. Zabieg może być również konieczny w sytuacji, gdy stosowane wcześniej metody leczenie zawiodły lub gdy uciążliwego bólu nie da się w żaden sposób uśmierzyć. 

Po operacji, pacjent podlega bardzo długiej rekonwalescencji, trwającej nawet kilka tygodni. Ponadto ortopedzi zalecają często stosowanie specjalistycznego obuwia czy kul ortopedycznych w celu odciążenia stopy. Skuteczność leczenia metodą operacyjną jest bardzo wysoka, ale w miarę możliwości powinniśmy najpierw walczyć o uzyskanie zadowalającego efektu w mniej inwazyjny sposób, na przykład poprzez fizjoterapię. W tej kwestii warto zaufać swojemu lekarzowi i stosować się do zaleceń, ponieważ nieleczone haluksy mogą powodować naprawdę duże problemy zdrowotne. 

Dodaj komentarz